Usuwanie aplikacji na Androidzie

Doskonale wiemy jak ściągać i kupować aplikacje w Android Market. Wiemy też jak je instalować z alternatywnych źródeł. Co jednak w momencie, gdy zechcemy którejś z nich już się pozbyć? Gry mogły się nam już znudzić, programy przestały nam być potrzebne lub po prostu potrzebujemy zwolnić nieco miejsca na nowe, interesujące aplikacje. Trzeba usunąć te stare – tylko jak?

Jak zwykle system Android pozwala wykonać jedną czynność na kilka sposobów, w zależności od naszych potrzeb czy gustów. Nie inaczej jest z usuwaniem aplikacji. Domyślnie w systemie od Google wystarczy przejść do ustawień, następnie wybrać „Aplikacje”, później Zarządzanie aplikacjami i znajdziemy się w menu, wyświetlającym wszystkie nasze gry, programy, widżety itp.

Z tego poziomu możemy wybrać spośród czterech zakładek. W pierwszej znajdują się wszystkie pobrane przez nas aplikacje. W drugiej tylko te, które aktualnie pracują. Tam też znajdują się procesy, których nie da się usunąć. Trzecia zakładka prowadzi do listy wszystkich programów i usług, zarówno tych usuwalnych, jak i nieusuwalnych. Na końcu znajduje się lista aplikacji, które są zainstalowane na karcie pamięci SD. Nas interesuje tylko ta pierwsza kategoria, mieszcząca w sobie wszystkie ściągnięte przez nas programy.

Wystarczy wybrać aplikację, którą chcemy usunąć z naszego systemu. Pojawi się nam menu ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wybranego przez nas programu. U góry, po prawej stronie mieści się przycisk „Odinstaluj”, który należy wybrać. Następnie wystarczy potwierdzić nasz wybór i w ten sposób usuwamy aplikację z systemu Android.

Ta metoda jednak zajmuje stosunkowo za dużo czasu, trzeba przebrnąć przez całe menu ustawień by dotrzeć do listy usuwalnych aplikacji. Czy istnieje jakiś inny sposób i co najważniejsze szybszy, niż ten, który wymieniliśmy wyżej? Oczywiście, że tak. Z Android Market możemy ściągnąć specjalną aplikację, która pozwoli nam szybko i bezproblemowo usuwać inne. Wybór jest bardzo duży, my jednak polecamy tę o nazwie Uninstaller. Jest prosta w użyciu i całkowicie darmowa.

Gdy już ją ściągniemy wystarczy przejść do menu, w którym mamy wszystkie aplikacje. Uruchamiamy Uninstaller, a ten wyświetli nam pełną listę wszystkich aplikacji, które zainstalowaliśmy na naszym systemie Android. Następnie, analogicznie do poprzedniej metody, należy wybrać aplikację, którą chcemy usunąć. Tym razem jednak program zaprowadzi nas od razu do procesu odinstalowania, potwierdzamy naszą decyzję i po chwili pozbywamy się aplikacji z systemu. Uninstaller dostępny jest za darmo w Android Market, można ściągnąć go stąd, lub przy pomocy kodu QR, który umieściliśmy poniżej.

Jest to znacznie szybsza i wygodniejsza metoda niż ta pierwsza – systemowa. Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, gdzie nie będziemy mieć dostępu do Internetu i nie będziemy mogli ściągnąć aplikacji takiej jak Unistaller, a zajdzie potrzeba usunięcia któregoś z programów – pozostaje sposób pierwszy. Dlatego najlepiej zawczasu zainstalować aplikację polecaną przez nas.