Przenoszenie aplikacji na kartę SD

Podczas pierwszych dni obcowania ze smartfonem, użytkownicy bardzo często spotykają się z problemem braku pamięci operacyjnej (czyli ilości miejsca dostępnego dla aplikacji, mierzonej w MB). Taki stan rzeczy jest z reguły spowodowany przez nas samych – pobieramy jakąś interesującą aplikację z Marketu, instalujemy ją i zostawiamy w pamięci telefonu bez zastanawiania się nad konsekwencjami.

Najprostszym i najłatwiejszym sposobem na zapobieganie takim niewygodnym sytuacjom jest odinstalowanie programów, których używamy sporadycznie, zasobożernych lub tych, które da się zastąpić „lżejszymi” odpowiednikami. Jednak co zrobić, aby zwolnić miejsce użytkowe nie rezygnując jednocześnie z żadnych aplikacji?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko, co trzeba mieć to telefon z Androidem w wersji 2.2 (lub wyżej) i odrobinę wolnego czasu. Właśnie od tej wersji, system spod znaku zielonego robota ma wbudowaną możliwość przenoszenia aplikacji na kartę pamięci MicroSD.

Przeniesienia możemy dokonać poprzez wejście do menu urządzenia, wybranie pozycji „ustawienia”, następnie „aplikacje”, wejście do zakładki „zarządzaj aplikacjami”, aby w końcu kliknąć na dany program i wcisnąć „przenieś na kartę SD”. To, czego właśnie dokonaliśmy, to przeniesienie aplikacji z pamięci telefonu, na pamięć karty MicroSD.

Ilość zwolnionego miejsca zależy od „wagi” programu, którego poddaliśmy przeniesieniu. Im „cięższy” jest program, tym więcej miejsca zaoszczędzimy, czyli zyskamy więcej  przestrzeni do ponownego wykorzystania. Oczywiście w pamięci telefonu muszą znajdować się pliki umożliwiające uruchomienie  danej aplikacji, dlatego przeniesiona aplikacja wciąż będzie wykorzystywać pamięć naszego telefonu. Niemniej jednak, będą to ilości symboliczne w porównaniu do pierwotnej wagi danego oprogramowania. (na załączonych zdjęciach wyżej i poniżej możemy zaobserwować w linijce „Aplikacja” ile ona zajmuje pamięci przed i po wykonanej operacji – w przypadku aplikacji Endomondo zaoszczędziliśmy niecały 1 MB)

Analogiczną czynność powinniśmy wykonać z całą resztą zainstalowanych aplikacji (choć nie zawsze – nie wszystkie programy można przenieść na kartę pamięci), lecz aby nieco uprościć sobie życie możemy z Android Market pobrać jedną z aplikacji dedykowanych dla takich operacji wpisując w wyszukiwarce hasło „apps 2 sd” (ang. „aplikacje na kartę SD”). W ten sposób oszczędzamy masę cennego czasu, gdyż cała możliwa do zwolnienia zawartość pamięci naszego telefonu zostanie przeniesiona od razu.

Apps2sd ściągnięmy z Android Market za darmo stąd.

Proces ten ma także i minusy. Podstawową wadą aplikacji przeniesionych na kartę pamięci jest to, że ich działania nie doświadczymy w sytuacji wyjęcia karty microSD lub przy podłączeniu telefonu do komputera w trybie pamięci masowej. Niemniej jednak warto korzystać z tego rozwiązania, bowiem pozwala ono na rzeczywiste zwiększenie potencjału telefonu w bardzo prosty sposób.