Korzystanie z Android Market – poradnik

Android Market to sklep internetowy, którego wirtualne półki uginają się od aplikacji. W jaki jednak sposób dobrać się do znajdujących się tam programów?
1. Android Market – pierwsze kroki
Dostęp do sklepu z poziomu telefonu mają jedynie posiadacze konta Google. Podczas wstępnej konfiguracji telefonu użytkownik zostaje poproszony o stworzenie nowego konta lub zalogowanie się do usług Google’a, jeśli takie konto miał już wcześniej.
Aby wejść do Marketu, trzeba kliknąć ikonę przedstawiającą torbę na zakupy z zielonym robocikiem. Uwaga jednak na transfer: programy ze sklepu pobierane na telefon mogą mieć duże rozmiary. Z tego powodu lepiej dokonywać zakupów, będąc zalogowanym do sieci WiFi – pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów.
2. Poruszanie się po sklepie
W połowie grudnia Google zmienił nieco wygląd sklepu Androida, dzięki czemu przeglądanie jego zasobów stało się łatwiejsze.
Na stronie tytułowej są aplikacje polecane, prezentowane zarówno w formie przesuwanej listy, jak i animowanych kafli znajdujących się w górnej części ekranu. Niektóre z tych programów mogą być bardzo przydatne dla nowych użytkowników, więc warto zwrócić na nie uwagę.
Mniej więcej na środku strony domowej Android Marketu jest ikona z podpisem Gry. Po jej kliknięciu zyskuje się dostęp do mobilnej rozrywki.
Po lewej stronie ikony gry umieszczono skrót przenoszący do pozostałych aplikacji. Jest ich bardzo dużo, ale kategorie pomagają znaleźć te właściwe.
Na prawo od ikony Gry znajdują się Moje aplikacje, gdzie wyświetlane są wszystkie pobrane przez użytkownika programy, informacje dotyczące dostępnych aktualizacji oraz zmian, jakie  one wnoszą.
W Markecie są dostępne zarówno płatne, jak i darmowe programy. Ceny, podane w złotówkach, znajdują się obok nazw. Są one orientacyjne – wynikają z przeliczenia euro, dolarów czy funtów na złotówki po kursie amerykańskiego Citibanku. Cena może być  wyższa, jeśli bank, z którego usług się korzysta, pobiera prowizje za przeprowadzone transakcje.
3. Oferta Android Marketu

Do niedawna w Polsce nie można było pobierać płatnych programów. W październiku zeszłego roku Google umieścił nasz kraj na liście państw z pełnym dostępem do zasobów sklepu.

4. Jak płacić za zakupy?
Google stworzył przejrzysty i bezpieczny portal transakcyjny o nazwie Google Checkout. Aby z niego skorzystać, trzeba zalogować się na stronie GC, podając login i hasło do konta Google’a utworzonego podczas konfiguracji telefonu. Następnym krokiem jest wybór formy płatności, np. karta kredytowa. Po wpisaniu wymaganych danych system przeprowadzi testową transakcję na kwotę około 1 zł (potem te pieniądze zostaną zwrócone).
Również osoby nieposiadające kart kredytowych mogą dokonywać zakupów w Android Markecie. Potrzebują do tego tzw. karty internetowej. W swojej ofercie ma ją kilka rodzimych banków. W przeciwieństwie do prawdziwej karty kredytowej, przed dokonaniem transakcji należy ją doładować, przelewając na nią pieniądze. Nie trzeba jednak wiązać się z bankiem żadną umową.
5. Jak wybrać najlepszą aplikację?

Aplikacje można wyszukiwać za pomocą zintegrowanej z Android Marketem wyszukiwarki. Zwykle w wynikach pojawia się kilkanaście aplikacji. Jak wybrać tą najlepszą?
Pomocą służy społeczność. Każda aplikacja jest oceniana przez użytkowników. Najlepiej wybrać tę, która ma najwięcej gwiazdek. Warto też zapoznać się z opiniami zamieszczonymi pod aplikacjami. To one najtrafniej opisują słabe i mocne strony danego programu.
Liczba pobrań danego programu także ma znaczenie. Oczywiste, że pięć gwiazdek przyznanych aplikacji po kilku tysiącach pobrań jest bardziej wiarygodne niż tyle samo gwiazdek przyznanych przez kilku użytkowników.

6. Jak być na bieżąco?
W zakładce Moje aplikacje znajdują się informacje o dostępnych aktualizacjach. System Android dość szybko ewoluuje, dlatego aktualizacje są częste. W opcjach Android Marketu dostępna jest funkcja automatycznego informowania o uaktualnieniach i funkcja automatycznych aktualizacji wybranych programów.
Warto być na bieżąco, ponieważ aktualizacje poprawiają błędy, dodają nowe funkcje i wsparcie dla najnowszych telefonów z Androidem.
7. Gdzie to wszystko pomieścić?


Android od wersji 2.2 (Froyo) daje możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci, co radykalnie zwiększa ich maksymalną liczbę w telefonie.
Aby przenieść aplikację na kartę pamięci, należy w wejść w zakładkę Aplikacje, która znajduje się w ustawieniach systemowych. Proces został dokładnie zaprezentowany w poradniku wideo. Niestety, opcja ta nie jest dostępna we wszystkich programach. Warto wiedzieć, że zajmujące najwięcej miejsca gry z reguły automatycznie wgrywają tekstury czy pliki audio na kartę, oszczędzając w ten sposób miejsce w pamięci telefonu.
8. Jak usunąć niepotrzebną aplikację?
Istnieje kilka sposobów usuwania niepotrzebnych aplikacji, różnią się one stopniem skomplikowania.
Aplikacje można usuwać z poziomu Android Marketu. W tym celu z menu Moje aplikacje trzeba wybrać program do usunięcia i nacisnąć przycisk Odinstaluj, który znajduje się obok ikony programu.
Druga metoda to skorzystanie z ustawień systemowych. Sposób postępowania jest identyczny jak w przypadku przenoszenia programu na zewnętrzną pamięć telefonu, z tą różnicą, że zamiast Przenieś wybiera się opcję Usuń.
Twórcy nakładki TouchWiz, którą Samsung instaluje w swoich telefonach, dodali kolejną, możliwość zaradzania zainstalowanymi programami. Aby odinstalować program, należy wejść w menu aplikacji i wybrać opcję Edytuj. Po tej czynności obok ikon reprezentujących programy pojawi się symbol minusa. Kliknięcie ikony powoduje jej odinstalowanie.
Należy pamiętać, że niektórych aplikacji systemowych lub zainstalowanych przez operatora komórkowego nie można usunąć żadnym z powyższych sposobów.