Czy można pobierać aplikacje z innych źródeł niż Android Market w telefonie?

To pytanie jest zadawane przez bardzo wielu użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z systemem Android. Każdy posiadacz smartfona z systemem Google’a ma w telefonie aplikację Android Market, która pozwala na przeglądanie i pobieranie gier, programów oraz widżetów. Aplikacje można ściągać również z innych źródeł.

Pobieranie aplikacji z Android Marketu przez strony internetowe
W Internecie można znaleźć wiele stron, które oferują aplikacje dla Androida. Przeglądanie zasobów Android Marketu na komputerze jest wygodniejsze niż na ekranie telefonu. Przed skorzystaniem z tego typu portali warto zainstalować aplikację Barcode Scanner (darmowa, dostępna w Markecie). Za pomocą tego prostego narzędzia można zeskanować specjalny kod QR, który umieszczony jest zwykle obok opisu programu. QR Code to kwadratowy kod kreskowy z zaszyfrowanym linkiem. Po zeskanowaniu wzoru telefon może od razu rozpocząć pobieranie z Marketu.

http://androbot.pl/

Aplikacje można także ściągać ze stron internetowych do pamięci telefonu, a następnie ręcznie instalować. W tym przypadku w ustawieniach urządzenia musi być zaznaczona opcja zezwalająca na taki typ dodawania nowych programów (Ustawienia aplikacji – Zezwól na instalowanie programów z nieznanych źródeł). Niezbędny jest także program do zarządzania plikami w telefonie (np. Astro File Manager). Po pobraniu aplikacji na telefon lub skopiowaniu jej z komputera należy otworzyć menedżer plików i uruchomić ściągniętą aplikację (rozszerzenie apk). Warto pamiętać o tym, że ściąganie programów z nieznanych źródeł jest ryzykowne!
Serwisy z aplikacjami producentów smartfonów
Posiadacze niektórych smartfonów mają do dyspozycji specjalne serwisy stworzone przez producentów. W Samsung Apps znajdują się aplikacje i gry przygotowane dla urządzeń Samsunga, a z HTC Hub można pobrać motywy, skórki, tapety, profile dźwiękowe i aplikacje na najnowsze smartfony HTC.


Strony producentów oprogramowania

Czołowi producenci oprogramowania dla Androida również mają serwisy umożliwiające pobieranie aplikacji. Dobrym przykładem jest firma Gameloft, która oferuje jedne z najciekawszych gier dla tego systemu operacyjnego.
http://www.gameloft.com/android-games/top/


Chcąc pobrać na telefon niektóre popularne programy (np. Fring czy Skype), nie trzeba przeszukiwać Android Marketu. Można je ściągnąć za stron producenta bezpośrednio do pamięci smartfona. Jest to całkowicie bezpieczne.