Co to jest Android?

Każdy telefon komórkowy jaki przyjdzie nam trzymać w rękach posiada tak zwany system operacyjny, który umożliwia funkcjonowanie telefonu – począwszy od prostych telefonów z zamkniętymi systemami producentów, przez proste systemy takie jak Symbian czy Bada, skończywszy na wysokozaawansowanych multimedialnie i biznesowo systemach Windows Phone 7, Android i iOS. Zaawansowany system operacyjny w telefonie umożliwia efektywniejsze korzystanie z urządzenia.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest otwarty system operacyjny? Otwarty, jak sama nazwa wskazuje umożliwia na pewne ingerencje ze strony użytkującego. Każdy telefon posiada „jakiś” system operacyjny, duża część ma wgrany system stworzony przez producenta na potrzeby danego telefonu, natomiast systemy zaawansowane jak Android są dość uniwersalne, przez co możliwe do zastosowania w różnych smartfonach. Posiadanie przez telefon systemu operacyjnego można porównać do komputera – niezależnie od producenta sam system się nie zmienia, zarówno w pracy jak i w domu można mieć na dwóch różnych komputerach ten sam system operacyjny – np. Windows XP czy Windows 7.

Czym charakteryzuje się system Android? Już od początku jego istnienia był on przyjazny użytkownikom dzięki dużej ilości konfigurowalnych „widgetów” (jest to dodatek na pulpit, przykładem może być widget pokazujący pogodę, notowania giełdowe, ostatnie komentarze na Facebooku i inne) oraz dużej możliwości personalizacji urządzenia (łatwe zmiany tapet, przypisywanie skrótów, szybkie poruszanie się po menu etc).

Android, w przeciwieństwie do innych systemów nie ma tak dużych wymagań sprzętowych, przez co wielu producentów zdecydowało się postawić na ten właśnie system. Zaowocowało to dużą ilością urządzeń z tym oprogramowaniem – dzięki temu w palecie urządzeń z Androidem każdy znajdzie telefon, który spełni określone wymagania. Jedni będą pragnęli dużych ekranów, inni klawiatur do szybkiego pisania wiadomości SMS czy e-mail, jeszcze inni mniejszych i stylowych urządzeń.

W związku z tym, że Android przygotowywany był jako narzędzie dla młodych osób, jest bardzo przyjazny w konfiguracji i w korzystaniu z Internetu. Jest to jego główną zaletą – w urządzeniach wyposażonych w ten system bardzo łatwo skonfigurować konto pocztowe, powiązać telefon z kontem na Facebooku czy Twitterze. Część telefonów umożliwia także śledzenie najnowszych wiadomości nk.pl z poziomu ekranu początkowego.

Android jako otwarty system operacyjny umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji – są one dostępne do przeglądania i ściągania w Android Market. Dostęp do ponad 200 tysięcy aplikacji to jedna z największych zalet tego systemu. To właśnie one znacznie rozszerzają funkcje naszego telefonu i dzięki nim możliwości personalizacji naszego telefonu znacznie się zwiększają. Większość aplikacji jest bezpłatna, za pozostałe można zapłacić kartą płatniczą. Płatne kosztują bardzo niewiele, przeważnie od 3 do 10 zł za program. Dzięki instalacji dodatkowego oprogramowania możemy zamienić nasz smartfon w konsolę do gier, podręczny nawigator terenowy, biznesowy komunikator czy też zaawansowany odtwarzacz multimedialny. Ilość kombinacji jest dowolna, ogranicza wyłącznie wyobraźnia użytkującego.

System Android rozwija się w bardzo szybkim tempie – niemal każdy producent telefonów ma przynajmniej kilka urządzeń z tym systemem w ofercie, stale zapowiadane są także nowe. Konkurencja rynku telefonów z zielonym robotem powoduje, że klienci otrzymują do rąk co raz wydajniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. Mowa nie tylko o prędkości działania telefonu ale także o jakości jego wykonania, technologii wyświetlanego obrazu czy możliwościach multimedialnych (audio/foto/wideo). To właśnie te stale rozwijane cechy smartfonów sprawiają, że są one znacznie lepszym wyborem niż zwykłe telefony komórkowe bez systemu operacyjnego. Co więcej, dzięki częstej aktualizacji Androida możemy mieć pewność, że nasz smartfon będzie wciąż rozwijany i udoskonalany.

Zainteresowanych systemem zachęcamy do przeczytania innych tekstów dotyczących tego systemu operacyjnego, umieszczonych w sekcji „O Android” i poruszających bardziej szczegółowe tematy.